Jak jsem řešila, které baterie dřezové jsou nejlepší

12/13/2017

Vždycky mne strašně zajímalo, které baterie dřezové můžeme považovat za nejlepší. Rozhodla jsem se to proto zjistit. Jaká kritéria jsou v tomhle případě ve hře? Protože chci na svém blogu radit opravdu smysluplně, aby to pro vás mělo nějaký efekt, rozhodla jsem se nespoléhat se jenom na sebe, ale vzít do hry i další poradce. Pochopitelně nechyběla Jitka.

Nedůvěřivě koukám

"Podle čeho bys vlastně hodnotila baterie ke kuchyňskému dřezu?" zeptala jsem se jí jednoho dne. "Určitě by byla nejdůležitější funkčnost, to je alfa a omega," vypálí okamžitě. "Protože k čemu ti bude designově krásná baterie, která nefunguje tak, jak má, je nepraktická, překáží?" ptá se obratem. "Jasně, naprosto k ničemu," odpovídám. "A co dál?" ptám se. "Potom bych řešila ekonomickou stránku věci," pokračuje Jitka. "Myslíš cenu?" opáčím. "Nejde jenom o cenu. Ještě spíš o ekonomický provoz baterie, to je mnohdy důležitější než samotná pořizovací cena," tvrdí. Koukám trochu nedůvěřivě. 

Vím, že se nevyplácí kupovat nejlevněji

Známá si všimne mého nedůvěřivého kukuče a trpělivě vysvětluje: "Chápu, že nechceš kupovat nic příliš drahého. Na druhou stranu si ale uvědom, že nejlevnější rozhodně neznamená nejlepší. Mnohdy je lepší si trochu připlatit, když víš, že baterie bude kvalitní." Teď už chápu. Je to tak. I v tomto případě platí staré přísloví, že si nemůžeme kupovat levné věci, nevyplácí se to. Nejlevnější baterie totiž často nemají ty správné parametry a příliš mnoho nevydrží. Vím teď, že nemohu brát v úvahu jenom samotnou pořizovací cenu. Stejně důležité jsou i provozní náklady.

Ušetřím klidně i 50 %

"Když vezmeme v úvahu, které baterie jsou nejlevnější z provozního pohledu, potom vítězí jednoznačně termostatické. V jejich případě dokážou úspory dosáhnout klidně i desítek procent, dokonce ani 50 % není přehnaná hodnota," vysvětluje znalkyně Jitka. Já napjatě poslouchám. Padesátiprocentní úspora, to už vážně stojí za to. Ostatně tipy, jak ušetřit najdete v následujícím textu. Termostatická baterie je sice o dost dražší, ale zase je pravda, že se díky úsporám náklady na tuto vstupní investici rychle vrátí, a to je velké plus. "Nemáš tušení, do kdy se tak ta investice vrátí?" ptám se Jitky. Dostanu odpověď, že neví přesně, ale myslí, že tak do dvou let určitě.

Dozvídám se různá omezení

To už za to stojí. Povídáme si o tom, jestli jsou s termostatickými bateriemi spojeny i nějaké nevýhody. Vypadá to všechno tak ideálně, že o tom vážně hodně pochybuju. Jitka mne ale rychle vyvede z omylu. "Jasně, že jsou. Nic prostě není dokonalé, i když bys možná chtěla, aby bylo," směje se. Dozvídám se, že největší problém jsou výkyvy tlaku vody a minerální usazeniny v trubkách. Obojí těmhle bateriím zrovna dvakrát nesvědčí. Co s tím? Nejspíš zbývá jediné: neinstalovat je tam, kde k podobným jevům dochází. Takže tím pádem je volba omezená.

Chápu, že je nejlepší řešení na míru

"Stejně jsou ale ty termostatické baterie nejlepší?" dožaduju se Jitčina souhlasu. Jitka ale překvapivě oponuje: "Víš, to se rozhodně nedá takhle zobecnit. Jasně, uspoří ti opravdu spoustu vody a energie za ni, to určitě. Na druhou stranu je to vždycky případ od případu, protože ne všude se termostatické baterie hodí. Takže se prostě nedá říct, že jsou vždycky nejlepší." Chápu. "Jasně, v podstatě i v tomhle případě potřebuješ řešení takříkajíc konkrétní situaci na míru," podotýkám a Jitčino souhlasné přikývnutí dává najevo, že to opravdu tak je. Je samozřejmé, že i v této oblasti se setkáte s různými trendy, což líčí článek zde. Můžete tak bez obav volit i různá odvážná řešení.